Ki ne szeretné a sűrű leveseket, krémleveseket, mártásokat? Azonban felmerülhet a kérdés, hogyan is kéne ezeket a finomságokat sűríteni. A klasszikus megoldások mellett olyan lehetőséget mutatunk be, amit a konyhában érdemes kipróbálni. Sokat már biztos ismer a kedves olvasó, de talán akad olyan megoldás, ami még számára is újdonság.
Ki ne szeretné a sűrű leveseket, krémleveseket, mártásokat? Azonban felmerülhet a kérdés, hogyan is kéne ezeket a finomságokat sűríteni. A klasszikus megoldások mellett olyan lehetőséget mutatunk be, amit a konyhában érdemes kipróbálni. Sokat már biztos ismer a kedves olvasó, de talán akad olyan megoldás, ami még számára is újdonság.
Kézenfekvő megoldás – rántás készítése, ahogy nagymamáink is szokták
Ha sűrítésről van szó, akkor nagyanyáink a liszt mellett teszik le a voksukat. A rántás örök klasszikus, örök megoldás. Ennek ellenére a rántást kihagyhatjuk. A soma liszt és víz keveréke ugyanúgy alkalmas sűrítésre. Ha a leves vagy mártás megkívánja, akkor a víz magával a főzelékkel, leves levével, vagy akár tejföllel is helyettesíthető.
Az egészséges életmód kedvelői és követői zöldséget használnak az ételek sűrítéséhez. Általánosságban elmondható, hogy minél több a zöldség, annál egészségesebb az étel. A levesek, mártások sűrítéséhez minden típusú zöldség alkalmas lehet. A legkedveltebb a gyökérzöldség, de a burgonya is előkelő helyen szerepel
Sűrítés keményítővel
A keményítő szintén elterjedt módszer a sűrítéshez. Könnyű vele bánni, szinte minden konyhában megtalálható. Elég, ha vízzel elkeverjük, majd hozzáadjuk a sűrítendő folyadékhoz. Mindenképp érdemes folyadékkal kikeverni, így elkerülhetjük a rögképződést.
Sűrítéshez használhatunk:
Sűrítés hüvelyesekkel
Mi történik, ha a hüvelyeseket vízbe tesszük? Megszívják magukat. Ezt a tulajdonságot sűrítésnél is érdemes kihasználni. Elég, ha a hüvelyeseket por állagúra daráljuk vagy mixereljük, majd hozzáadjuk a leveshez, mártáshoz. Érdemes kis adagokat használni, hogy be tudjuk állítani a megfelelő állagot.
Sűrítés tojással
Ha a leves túl híg, akkor tojás is használható a sűrítéshez. A tojást elég egy kevés tejjel felverni, majd folyamatos kevergetés mellett hozzáadni a leveshez vagy mártáshoz. Fontos szabály, hogy ilyenkor a levesnek forrónak kell lennie, de már nem főzzük.
Természetesen a felsoroltak mellet számos egyéb módszer is létezik az ételek sűrítésére. A klasszikus megoldásokat sokan szeretik, de érdemes kipróbálni a többi módszert is. Természetesen ehhez meg kell választani a megfelelő ételt, de a lehetőségek tárháza szinte végtelen.
1. Savanyú gombamártás
Egyiik kedvenc gombaétele a savanyú gombamártás. Mivel odavagyok a gombáért, sokszor önmagában is fogyasztom, például knédlivel, vagy mint a főzelékeket, megszórva egy kis pörkölttel vagy pörköltszafttal. A savanykás íz a tejfölnek és az ecetnek köszönhető, de az ecettel nem árt óvatosan bánni. Az elkészítése végtelenül egyszerű. Én a gombát először megfőzöm, és ha a mártásom túl sűrű, akkor ezzel a gombás vízzel szoktam hígítani. Egyszerű, sokoldalú fogás.
2. Gombás csirkemell rizzsel
A gombás csirkemell rizzsel a konyhámban egy olyan örök klasszikusnak számít, amit egyszerűen nem lehet elrontani, a család pedig mindig örömmel fogad. Mondják is, hogy hetente többször megennék, de én azért igyekszem kicsit ritkábbra venni az étel elkészítését. Ez is egy tipikusan olyan recept, ami rengeteg módon elkészíthető. A fűszerezés, a gomba fajtája, konzerv vagy friss, natúr vagy tejszínes, rizs, rizibizi, esetleg kukorica a rizsbe. Íme a mi kedvencünk, petrezselymes-kukoricás burgonyával.
3. Sertéscomb rizzsel, fűszeres mártással
Szeretem a leleményességet, és néha a konyhában is előfordul, hogy a random talált alapanyagokból próbálok valami finomat főzni. A legutóbbi ilyen alkalommal született meg a sertéscomb rizzsel, fűszeres mártással. Megkívántam a szaftos sertéscombot és munkából hazajövet meg is vettem az egy kiló húst, otthon pedig nekiláttam a főzésnek. A fűszerek, hagyma és kecsap nálam mindig van, a folyékony ételízesítőt pedig a legutóbbi konyhai kísérletezésem során vásároltam meg (ha csak szójaszósz lett volna otthon, akkor azt használtam volna). Az eredmény pedig egy igazán fűszeres, puhára főtt szaftos sertéscomb, kitűnő mártással.
4. Sárgarépás csirkeragu
A sárgarépás csirkeragu akkor született, amikor hétfőn kinyitottam a hűtőszekrényt és megtaláltam a maradék húslevest, valamint a húslevesből kimaradt répát. Nézegettem a régi recepteket, és mivel volt otthon csirkemell, megszületett a sárgarépás csirkeragu. A fogás rendkívül egyszerű, és nagyon gyorsan elkészül. Zsemlegombóccal, knédlivel, rizzsel is tálalhatjuk, az ízesítésnek pedig csak ízlésünk szab határt.
Rövid videó kóstolók, ennek nem lehet ellenállni
Válasszon egy helyen a legjobb receptek közül
Minden nap tipp ízletes fogásokra az egész családnak