A tócsni igazi finomság, aminek számos változata létezik. Az alap a burgonya, amit aztán úgy fejezünk be, ahogy szeretnénk. Pár tippet és trükköt mi is összegyűjtöttünk.
A tócsni igazi finomság, aminek számos változata létezik. Az alap a burgonya, amit aztán úgy fejezünk be, ahogy szeretnénk. Pár tippet és trükköt mi is összegyűjtöttünk.
A tócsni története
A burgonya termesztése a 17. században terjedt el környékünkön, ami aztán lehetővé tette a burgonyás receptek megszületését. Az egyszerű emberek ételéről beszélünk, ami nagyon gyorsan elterjedt szinte minden országban. Minden régió a maga saját nevét használja a tócsnira.
A kulcs az elkészítésben van.
Hogyan készítsünk tökéletes tócsnit?
A burgonyatócsnihoz természetesen burgonya kell, amit a többi hozzávalóval kell elkeverni a megfelelő arányban. Ezek a hozzávalók többnyire:
A fokhagyma mellett a majoránna is nagyon illik a tócsnihoz, de akár kömény is használható. Ahány ház, annyi szokás.
A lereszelt burgonya aránylag gyorsan barnul. Ha lereszeltük, érdemes rögtön forró tejjel leönteni, ezzel meggátoljuk a barnásodást.
A jó tócsni kívül ropogós
A tócsnit az íze mellett azért is szeretjük, mert jó ropogós. Sajnos a tócsni sütése nem a legegyszerűbb feladat. Az sem mindegy, milyen serpenyőt választunk. A vassererpenyő remek megoldás.
A titok abban rejlik, hogy akármilyen serpenyőt is választunk, azt jó alaposan fel kell hevíteni. Először érdemes még a zsiradék nélküli serpenyőt is legalább 2 percig melegíteni, majd ezután beletenni a zsiradékot, a zsiradékba pedig a tócsnitésztát.
A sütés hossza
Ahhoz, hogy tudjuk, mennyi ideig kell sütni a tócsnit, kell egy kevés tapasztalat. Ha túl magas a hőmérséklet, a tócsni megéghet, ha pedig túl alacsony, akkor a tócsni kívül lehet, hogy ropogni fog, de belül nyers marad.
A tócsnit egyik oldalát 2-3 percig sütjük, a másik felének már kevesebb idő is elég.
Zöldséges változatok
Mint minden receptnél, itt is vannak változatok. A burgonya negyedét, vagy akár felét is ki lehet váltani egyéb zöldséggel. Ez lehet burgonya vagy cukkini, de akár zeller vagy sütőtök.
A tócsni nagy múltra tekint vissza, népszerűsége pedig töretlen. Minden háztartás meg tudja találni a maga kedvencét.
Kedvenc tócsni receptjeinket itt találja
1. Pompás burgonyás tócsni nagymamám konyhájából
Igazi klasszikus, ebédnek vagy vacsorának. A recept nem mai, mamámtól tanultam, aki már gyerekkorában is sütögette a kis konyhában. Én jó fokhagymásan szeretem, de ízlés szerint ez is elhagyható. Szerző: Karambola
2. Puha krumplis lepény fokhagymával és majoránnával
Maradt egy kis főtt krumpli, vagy sok a burgonya az éléskamrában? Akkor nosza, itt az ideje kipróbálni a puha krumplis lepényt! A tésztát sóval, jó sok zúzott fokhagymával és majoránnával ízesítettem. A kapott tésztából egy jó nagy bögre segítségével kiszaggattam a korongokat, amit aztán mindkét oldalán készre sütöttem. A pontos időben nem vagyok biztos, ez ránézésre ment, de hozzávetőlegesen oldalankén 2-2 perc
3. Tepsis lapcsánka
Szerintem a nagy hőségben senkinek sincs kedve forró olajon tócsnit sütni. Ha mégsem akarunk lemondani a tócsniról vagy lapcsánkáról, akkor mindenképp érdemes kipróbálni a tepsis változatot. Igaz, kevesebb olaj kell hozzá, a ropogósságot pedig nem tudjuk hozni, de így is tökéletes finomságot a végeredmény. A tésztát füstölt szalonnával gazdagítottam, az elkészült tepsis lapcsánkát pedig önmagában egy kevés tejfölös mártogatóssal, vagy akár köretként is tálalhatjuk. Szerző: Triniti
4. Fantasztikus tejfölös tócsni
A tócsni nagy kedvence a családnak, és annak ellenére, hogy a burgonyareszelés nem a kedvenc konyhai elfoglaltságom, elég gyakran készítem nekik. Próbáltam már mindenféle módon, a tésztájához adtam már különböző sajtokat, cukkinit, répát… Legutóbb a tejfölös változatot próbáltam ki. Aki készített már tócsnit, az tudja, hogy a tészta állaga meghatározza az egészet. Ha a tejföltől túl híg lenne a tészta, akkor liszttel javítható. Sőt, amikor kifogytam a lisztből, zsemlyemorzsával helyettesítettem.
5. Burgonyás-szalonnás korongok
Egy újabb finomság, ami mártogatással főétel vagy nasi, de köretnek is tökéletesen megállja a helyét. Nem kell hozzá minden, az alapja pedig a burgonyapüré. Sőt, ha maradt egy kevés püré, akkor akár azt is használni tudjuk. A pürét pirított hagymával és szalonnával is ízesítjük. A kellő állagot pedig keményítővel érjük el. Nem is marad más hátra, mint bő olajban mindkét oldalát aranyszínűre sütni.
Rövid videó kóstolók, ennek nem lehet ellenállni
Válasszon egy helyen a legjobb receptek közül
Minden nap tipp ízletes fogásokra az egész családnak